Wróć do listy

Kolejna próba pracy uczniów szkoły przysposabiającej do pracy w zakładzie przetwórstwa spożywczego

21 listopada 2022 roku uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wyszkowie podjęli kolejną próbę pracy. Tym razem pracowali w zakładzie przetwórstwa spożywczego, Pana Wojciecha Królika w Olszance. 
Firma pod nazwa „Handel – Usługi – Produkcja” zajmuje się obróbką wstępną warzyw, która jest pierwszą z dwóch zasadniczych części procesu przygotowywania potraw 
w gastronomii. W wyniku tej fazy obróbki, surowce są przekształcane w półprodukty, 
a następnie na bieżąco dostarczane do kontrahentów, którymi najczęściej są stołówki szkolne, restauracje czy hotele.
Uczniowie pracowali w obieralni warzyw. Ich zadaniem było oczyszczanie marchwi, selera i pietruszki z zanieczyszczeń i części niejadalnych. Następnie oczyszczone warzywa, wkładali do specjalnych worków foliowych. Ważyli je, sprawdzając czy w każdym znajduje się 4 kg surowca. Ostatnią czynnością było pakowanie próżniowe, przy użyciu specjalnego urządzenia. Nasi uczniowie, po wysłuchaniu krótkiej instrukcji, świetnie sobie poradzili, ciesząc się, że potrafią odnaleźć się na coraz to nowym stanowisku pracy. Była to dla nich niezapomniana lekcja życia.
Na zakończenie pracy, na uczniów czekała miła niespodzianka w postaci pysznych owoców, ciasteczek, czekolad i napojów, które przygotowała pani Basia. 
Uczniowie, przed powrotem do Ośrodka, serdecznie podziękowali Gospodarzom za umożliwienie podjęcia próby pracy. W imieniu własnym, rodziców i grona pedagogicznego SOSW w Wyszkowie, złożyli życzenia pełni satysfakcji z podejmowanych przedsięwzięć, sukcesów w życiu osobistym i spełnienia najskrytszych marzeń. 
Praktyki dla uczniów szkoły przysposabiającej do pracy zorganizowała p. Anna Wróbel,
a w opiece nad uczniami towarzyszyła p. Renata Frąckiewicz. 
Nawiązana współpraca będzie kontynuowana, bo już w styczniu planujemy kolejne zajęcia. Miło nam stwierdzić, że grono Przyjaciół Ośrodka powiększyło się o kolejnych przedsiębiorców w osobach Wojciecha i Barbary Królików, którzy chętnie wspierają naszą działalność dydaktyczno-wychowawczą.