Wróć do listy

Pierwszy dzień wiosny. Wycieczka do stajni Konwersacja.

Powitanie wiosny to dla każdego ucznia wyczekiwane wydarzenie. Ogromne emocje wzbudziły już same przygotowania, które rozpoczęliśmy dużo wcześniej niż kalendarzowe nadejście wiosny.
 Podczas zajęć uczyliśmy się, jak rozpoznać i szukać oznak wiosny. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny i pięknie ją przystroiły. Poznały gawędę  o Marzannie i ludową tradycję topienia Marzanny. Wreszcie nadszedł ten dzień i po weekendzie,    21 marca,  pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę, wybierając się na plenerową wycieczkę do Stajni Konwersacja w Kozłowie Starym. 
W dobrym nastroju i z radością, robiąc dużo hałasu wysiedliśmy z autokaru i wyruszyliśmy kolorowym korowodem z Marzanną na miejsce docelowe. Zwiedziliśmy stajnię, poznaliśmy imiona wszystkich koni, obejrzeliśmy pokaz czyszczenia i siodłania. Poznaliśmy również wygląd i nazwy pomieszczeń, np. siodlarnia, owsiarnia, boks. Chętni uczniowie samodzielnie czyścili konie.
Przyszła też pora na przejażdżki konne, które przyniosły niesamowite emocje: radość, pokonywanie strachu, zauważenie własnych słabości, duma. Po atrakcjach w stajni, przeszliśmy z Marzanną na padok, gdzie było przygotowane ognisko.  Uczniowie głośnym okrzykiem,  „Marzanno, Marzanno,     ty zimowa panno, uciekaj gdzie pieprz rośnie i zrób miejsce wiośnie”, próbowały odstraszyć zimę  i wrzuciły kukłę do ogniska.
Zwieńczeniem dnia był odpoczynek przy ognisku i degustacja samodzielnie upieczonych kiełbasek.