Wróć do listy

Rondo ks. Stanisława Szulca

Następnym patronem wyszkowskiego ronda, którego poznali uczniowie szkoły branżowej, w ramach innowacji pedagogicznej „W koło to samo, ale inaczej”, był ks. Stanisław Szulc – Honorowy obywatel Wyszkowa – człowiek o wielkim SERCU.
Uczniowie zebrali informacje na temat życia ks. Szulca w zasobach Internetu, pozycjach książkowych, odszukali Jego zdjęcia w starych ośrodkowych kronikach szkolnych oraz odwiedzili Jego grób na miejskim cmentarzu.
Jesteśmy dumni, że ktoś taki, jak ks. Szulc był kiedyś częścią naszej społeczności szkolnej. 
Ks. Stanisław Szulc
1. Ksiądz Stanisław Szulc urodził się 5 kwietnia 1937 r. w Zambskach Kościelnych nad Narwią, koło Pułtuska.
2. Jego rodzice Roman i Władysława z domu Zaręba prowadzili gospodarstwo rolne i wychowali ośmioro dzieci. Stanisław był najstarszym spośród pięciu braci i trzech sióstr.
3. Na młodego Stanisława silnie oddziaływała atmosfera rodzinnego domu, skromność, pracowitość i pobożność rodziców. Również z domu wyniósł przywiązanie do tradycji narodowych i wartości patriotycznych. Jako dziecko często odwiedzał z ojcem groby poległych Bohaterów Września, co uwrażliwiło go na historię Polski i rozbudziło umiłowanie Ojczyzny.
4. Ukończył Niższe a następnie Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku.
5. 11 czerwca 1961 r. przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Tadeusza Zakrzewskiego.
6. 1 października 1984 r. zostaje proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie. Funkcję tę sprawuje nieprzerwanie przez prawie ćwierć wieku - 25 lat
7. Początek kapłańskiej drogi ks. Szulca przypada na okres największej propagandy antykościelnej, kiedy religia została wycofana ze szkół. 
8. Był bardzo odważny, organizował pielgrzymki, nielegalne przemarsze - był aresztowany i wielokrotnie przesłuchiwany.
9. Całe jego kapłańskie życie upływało pod znakiem nieustannego pielgrzymowania - organizował i brał udział w licznych pielgrzymkach pieszych i autokarowych - do Częstochowy, Ostrej Bramy - Wilna, Osuchowej, Loretto i w wiele innych miejsc w kraju i za granicą.
10. W okresie stanu wojennego nie zabrakło ks. Szulcowi odwagi, by wspierać działaczy środowiska solidarnościowego, organizować w kościele msze w intencji Ojczyzny oraz występy artystów scen warszawskich związanych z opozycją,
11. Ksiądz Stanisław Szulc to również kapłan – budowniczy. W każdej parafii, w której był proboszczem, pozostawił po sobie nową świątynię
12. W Wyszkowie najpierw pobudował kościół pw. M. B. Częstochowskiej w parafii św. Wojciecha.
13. Niemniejszym dziełem kapłańskiego życia ks. Stanisława Szulca jest jego praca na rzecz chorych i niepełnosprawnych. 
14. W Wyszkowie ks. Stanisław Szulc powszechnie uważany był za kapelana chorych i niepełnosprawnych.
15. Organizował rekolekcje dla chorych, niepełnosprawnych, samotnych i ubogich, dziesiątki osób otrzymały od niego pomoc finansową na leczenie i rehabilitację, przez wiele lat dowoził własnym samochodem osoby niepełnosprawne spoza Wyszkowa na zajęcia rehabilitacyjne w Dziennym Centrum Aktywności. Poza DCA współpracował także z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wyszkowie, z Domem Pomocy Społecznej w Brańszczyku, z Wyszkowskim Kołem Polskiego Związku Niewidomych, z Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Wyszkowie i wieloma innymi instytucjami i organizacjami społecznymi.
16. Pracując w naszym Ośrodku, pieniądze zarobione w szkole, przeznaczał na wycieczki dla uczniow.
17. Przy parafii św. Wojciecha działa Hospicjum Domowe, na które ks. Stanisław Szulc zaadaptował pomieszczenia w podziemiach kościoła Matki Bożej Częstochowskiej.
18. Za swą bezinteresowną pomoc duchową i materialną wszystkim potrzebującym, otrzymał w 2000 r. w plebiscycie „Nowego Wyszkowiaka" tytuł "Wyszkowianina o Dobrym Sercu", a w 2003 r. nagrodę Starostwa Powiatowego w Wyszkowie "Zaczyn".
19. Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 10 czerwca 2011 roku otrzymał Honorowe obywatelstwo Gminy Wyszków. Nadano  je Księdzu Kanonikowi Stanisławowi Szulcowi w uznaniu Jego zasług dla Wyszkowa, a w szczególności za krzewienie miłości do Ziemi Wyszkowskiej, godną, serdeczną, pełną humanizmu więź i współpracę z naszymi mieszkańcami oraz za wskazywanie nam drogi rozwoju duchowego.
20. Ks. S. Szulc zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 2 grudnia 2011 r.
21. Ks. kanonik Stanisław Szulc to człowiek, który całe życie poświęcił innym.
22.   To człowiek o wielkim SERCU.
23.   W 2016 r. rondu u zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki, 3 Maja i gen. Józefa Sowińskiego - przy kościele św. Wojciecha - nadano nazwę „ks. Stanisława Szulca”.