Wróć do listy

SHROVE TUESDAY – OSTATKI

Poznając tradycję krajów anglojęzycznych, w OSW miało miejsce celebrowanie ostatków 
w stylu angielskim. Uczniowie piekli naleśniki, ucząc się zasad postępowania w kuchni, po czym odbyły się wyścigi pancake’owe . 
Świętowanie w ten sposób, dostarczyło dzieciom wielu wspaniałych wrażeń i radości. 
Nie obyło się bez poznania historycznego zarysu historii 
Shrove Tuesday – Pancake’s Day.
Ostatni dzień karnawału, tj. wtorek przed Środą Popielcową (ang. Ash Wednesday) znany jest w Wielkiej Brytanii jako Shrove Tuesday, czyli „tłusty wtorek”, będący odpowiednikiem naszego tłustego czwartku. 
Nazwa Shrove Tuesday wiąże się więc ze zwyczajem wzywania lokalnej społeczności do oczyszczenia się z grzechów i przygotowania na nadchodzący Wielki Post. 
W tym dniu naleśniki nie stanowią tylko pysznej przekąski. Stanowią także główny element tradycyjnego wyścigu (Pancake Race). 
Zawodnicy biegną od startu do mety z naleśnikiem na patelni, równocześnie go podrzucając. To stary zwyczaj pochodzący jeszcze z czasów późnego średniowiecza. 
Legenda głosi, że pewna gospodyni była tak zajęta smażeniem naleśników, że zapomniała 
o mszy. Przypomniały jej o niej dopiero kościelne dzwony. Podobno tak się spieszyła, że wybiegła 
z domu trzymając w ręce patelnię z naleśnikiem. 
Tradycja obchodów Shrove Tuesday dotarła z Wielkiej Brytanii do Irlandii, Kanady, Australii, Indii i do pozostałych części Wspólnoty Narodów.
Shrove Tuesday znany jest też jako Mardi Gras. Nazwy tej używa się również w stosunku do różnego typu festiwali lub parad ulicznych, odbywających się w tym dniu w wielu miastach na całym świecie, np. w Nowym Orleanie czy Sydney.