Wróć do listy

WYCIECZKA DO GDAŃSKA

„Nasze podróże małe i duże…” - GDAŃSK, WESTERPLATTE
 
15 i 16 maja 2023 roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Wyszkowie odbyli wycieczkę do Gdańska. Uczestnikami wycieczki była 26 osobowa grupa uczniów. 
Wyjechaliśmy spod szkoły autokarem o godzinie ósmej. Droga upłynęła nam wesoło na śpiewaniu piosenek i wesołych rozmowach.
Po przyjeździe do Gdańska udaliśmy się na Westerplatte. W siąpiącym deszczu zwiedzaliśmy półwysep. Rozpoczęliśmy od przystani pasażerskiej dla statków "Białej Floty" przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem, panią Anną Perz, która zaprowadziła nas do schronu i wieży obserwacyjnej. Kolejnym etapem naszej wędrówki była placówka "Fort", do której dochodzi się idąc nad brzegiem zatoki. Następnie obejrzeliśmy Cmentarz Obrońców, najbardziej święte miejsce na terenie Pola Bitewnego Westerplatte. Znajduje się w miejscu zniszczonej Wartowni nr V. i jest miejscem wiecznego spoczynku części poległych żołnierzy. Obejrzeliśmy Wartownię nr I, składającą się z parteru i piwnicy oraz poszliśmy betonową alejką do ruin Nowych Koszar. Niedaleko ruin znajduje się Wartownia nr III , która miała za zadanie bronić dostępu od strony kanału i przystani. Zmierzając w kierunku pomnika zatrzymaliśmy się na chwilę na placyku, gdzie odbywają się oficjalne uroczystości.
Stanęliśmy u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża. Pani przewodnik opowiedziała jego historię. Dowiedzieliśmy się, że pomnik stoi na kopcu, liczącym 22 i pół metra wysokości. Został odsłonięty 9 października 1966 roku.
Na schodach przed pomnikiem można było odpocząć i zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Po zwiedzeniu Westerplatte udaliśmy się do hotelu Amber, gdzie mieliśmy zakwaterowanie. Po obiadokolacji pojechaliśmy na plażę Stogi. Nadmorski spacer zakończyliśmy w kawiarni, jedząc smaczne desery. Po powrocie do hotelu mieliśmy jeszcze chęć na zabawy. Pełni wrażeń udaliśmy się na spoczynek.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy wcześnie, bo już o godzinie siódmej czekało na nas śniadanie w formie szwedzkiego stołu. Później wyruszyliśmy na zwiedzanie Gdańska.
Zaczęliśmy od Starówki i Bazyliki Mariackiej. Wraz z wieloma turystami podziwialiśmy architekturę budowli i wysłuchaliśmy ich historię od pani przewodnik.
W Dworze Artusa zwiedziliśmy jeden z oddziałów Muzeum Gdańskiego oraz wysłuchaliśmy opowieści o wydarzeniach z sierpnia 80 na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. 
Następnie przeszliśmy przez Złotą Bramę na główną ulicę Długi Targ. Tam obowiązkowe zdjęcia z Neptunem oraz trudny wybór pamiątek w licznych sklepach i stoiskach. 
Wycieczka, a szczególnie pobyt w hotelu i restauracji był dla uczniów lekcją kulturalnego zachowania oraz nabycia dobrych manier. Dowiedzieli się, o różnych zawodach wykonywanych dawniej i obecnie. Było to dla nich formą zajęć z doradztwa zawodowego z możliwością wykorzystania w dorosłym życiu. 
Zmęczeni, ale pełni wrażeń, udaliśmy się w drogę powrotną. W czasie drogi nie mogło się obyć bez odwiedzenia McDonalda. Posileni dotarliśmy do Ośrodka, gdzie czekali na nas rodzice.
Marzena Mejer, Agnieszka Skoczeń